Usługi księgowe – zakres działań

Każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest do prowadzenia księgowości oraz terminowego opłacania składek i podatków. W wielu przypadkach właściciele decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, które będzie prowadzić księgi rachunkowe czy rozliczeni zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale co najważniejsze terminowo. Podpowiadamy, z jakich usług warto skorzystać, aby księgowość była prowadzona prawidłowo.

Czym są usługi księgowe?

Usługi księgowe świadczone są przez wyspecjalizowane podmioty działające na podstawie obowiązującej od 1994 roku Ustawy o rachunkowości. Zakres usług świadczonych przez biura księgowe jest bardzo szeroki, a wybór świadczeń zależy od zleceniodawcy oraz zakresu pomocy księgowej, jaka niezbędna jest do prowadzenia księgowości w przedsiębiorstwie. Co więcej, biura księgowe są gotowe do stałego poszerzania świadczonych usług, aby zapewnić wysoko poziom świadczeń dla klientów.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

To najbardziej popularna usługa świadczona przez biura księgowe. Co więcej, każdy przedsiębiorca niezależnie od prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, na podstawie których obliczana jest wysokość podatku oraz pozostałe składki. Prowadzenie ksiąg rachunkowych może wydawać się czynnością prostą, ale wymaga ona dużej precyzji. Dlatego księgowy, który je nadzoruje zobowiązany jest do ewidencjonowania wszystkich przeprowadzanych operacji gospodarczych w przedsiębiorstwie. Ponadto w ramach obsługi prowadzi on inwentaryzację aktywów i pasywów firmy, sporządza sprawozdania finansowe oraz przechowuje dokumentację księgową.

Obsługa kadrowo-płacowa

Nasze biuro księgowe w ramach oferowanych świadczeń uwzględnia również obsługę kadrowo-płacową dla przedsiębiorstwa. Do realizowanych zadań należy między innymi obliczanie stawek wynagrodzeń dla pracowników firmy, obliczanie wysokości zasiłków społecznych, rejestrowanie urlopów oraz zwolnień lekarskich oraz prowadzenie akt osobowych. Na życzenie firmy prowadzimy również proces rekrutacji, który wiąże się z przygotowaniem treści ofert pracy, spotkaniem z kandydatem na stanowisko pracy, a w przypadku pozytywnego wyboru również z przygotowaniem umowy pracy. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na współpracę z naszym biurem księgowym, mogą liczyć również na dodatkowe usługi jak doradztwo biznesowedoradztwo finansowe oraz pomoc w przygotowaniu praktyk zawodowych czy staży.