Co to jest audyt podatkowy?

Audyt zazwyczaj kojarzy się ze żmudną i mozolną pracą, która ma na celu wytknąć błędy i niedociągnięcia pracowników. Jednak w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Czym w praktyce jest audyt podatkowy i po co się go wykonuje? Sprawdźcie!

Na czym polega audyt podatkowy?

Audyt podatkowy to specjalistyczna usługa świadczona przez firmy zewnętrzne, która ma na celu sprawdzenie poprawności wszystkich dokumentów księgowych wystawionych w danym przedsiębiorstwie. Taka wewnętrzna weryfikacja umożliwia ustalenie, czy wszystkie sprawy księgowe oraz podatkowe są prowadzone we właściwy sposób i czy przypadkiem nie dochodzi do żadnych naruszeń prawa, których późniejsze konsekwencje mogłyby być bardzo szkodliwe dla całej firmy.

Ponadto audyt podatkowy pozwala ustalić, czy wszystkie rozliczenia z kontrahentami są legalne i prawidłowo udokumentowane, a także, czy nie ma żadnych błędów w deklaracjach podatkowych. Często jedno niedopatrzenie na początku działalności gospodarczej może mieć bardzo poważne skutki w przyszłości, stąd, jeśli firma chce się rozwijać, przeprowadzenie audytu jest dobrym rozwiązaniem.

Co jest przedmiotem audytu?

Dobrze przeprowadzony audyt podatkowy powinien obejmować analizę całej dokumentacji źródłowej, jaka znajduje się w danej firmie, która dotyczy badanego zagadnienia. Mogą to być m.in.:

  • wystawione faktury,

  • umowy handlowe z kontrahentami,

  • zgromadzone księgi podatkowe,

  • a także ewidencje, rejestry czy deklaracje.

Co więcej, przeprowadzając audyt, firma zewnętrzna zobowiązana jest do weryfikacji wewnętrznych procedur zleceniodawcy, które mają związek z przeglądanym tematem. Dobrą praktyką jest także analiza zdarzeń, które mogą wpłynąć na powstanie obowiązku podatkowego.

Dlaczego warto wykonać audyt?

Audyt podatkowy niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim daje możliwość samodzielnego usunięcia błędów w deklaracjach podatkowych i tym samym uniknięcie ewentualnych prawnych konsekwencji z tego tytułu. Kary nakładane przez Urząd Skarbowy są bardzo wysokie, więc dobrym rozwiązaniem jest sprawowanie bieżącej kontroli nad tymi zagadnieniami.

Co więcej, audyt pozwala zwiększyć bezpieczeństwo prawne i finansowe przedsiębiorstwa, które decyduje się na jego przeprowadzenie. Firma zajmująca się wykonaniem audytu, na koniec rekomenduje wprowadzenie ewentualnych zmian, a także przedstawia praktyczne wskazówki, które pozwolą w przyszłości uniknąć niedopatrzeń i błędów.

 

Jeśli szukają Państwo zaufanej firmy, której można powierzyć przeprowadzenie audytu podatkowego w swoim przedsiębiorstwie, serdecznie zapraszamy na konsultacje z naszym biurem rachunkowym. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i zaproponujemy najkorzystniejszą formę współpracy.